Erasmus Hibesi Hakkında Her Şey

Merhaba arkadaşlar. Polonya’da erasmustaki 3. haftamda sizlere erasmus hibesi hakkında merak edilen her şeyden bahsetmeye çalışacağım. Erasmus hibesi ne kadar, hibe alabilmek için gerekli şartlar neler, erasmus hibesi ne zaman yatar vb sorulara cevap vereceğim. Umarım bildiklerim kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olur. Haydi başlayalım 🙂 erasmus hibesi hakkında her şey

Erasmus Hibesi Nedir?

Erasmus hibesi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından her yıl belirlenen bir miktar kadarıyla erasmus öğrencilerine ayrılmış bütçedir. Bu bütçe ulusal ajans tarafından üniversitelere, üniversiteler tarafından bölümlere ve bölümler tarafından da öğrencilere pay edilerek dağıtılır. Basitçe, gerekli şartları sağlamanız durumunda erasmus yılınız için burs elde edebilirsiniz diyebilirim. Güzel haber, değil mi? 🙂

Erasmus Hibemi Geri Ödemek Zorunda Mıyım?

Hayır, değilsiniz. Erasmus hibesi geri ödeme zorunluluğu bulunmayan bir destektir. Fakat erasmusunuzu erken sonlandırıp ülkenize döndüğünüz taktirde hibeniz yurt dışında kaldığınız gün üzerinden hesaplanacak ve geri kalan kısmı kesintiye uğrayacaktır.

Ayrıca, erasmus süreciniz boyunca 7 günden fazla süre ile Türkiye’de kalırsanız hibenizde yine bir kesinti olacaktır.

erasmus-hibesi

Erasmus Hibesi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Erasmus başvurusunda bulunan öğrenciler bölüm bazında kendi içlerinde dil yeterlilik sınavı sonuçlarının ve not ortalamalarının yüzde ellisi alınarak hesaplanan erasmus başarı puanlarına göre sıralanırlar. Bu listede sıralamanız ne kadar yüksekse hibe alma şansınız da o kadar yüksektir diyebilirim. Ben 50 küsür kişinin olduğu bir listede 12. sıradaydım ve hibe hakkı kazandım. O dönem listenin ilk yarısında bulunan bütün öğrencilerin hibe aldığını söyleyebilirim.

Şunu unutmayın ki bölümünüz, erasmus için ayrılan bütün bütçeyi öğrencilerine dağıtmak zorundadır. Bu sebeple sıralaması sizden yüksek ve hibe hakkı kazanmış arkadaşlarınız erasmus haklarından feragat ederlerse onların hibeleri size aktarılabilir.

Erasmus Hibesi Ne Kadar?

Erasmus hibe miktarı erasmus yapacağınız ülkeye göre değişiyor. Bu ülkeler hayat pahalılıklarına göre 1. ve 2. grup program ülkeleri ve 3. grup program ülkeleri olarak 2 gruba ayrılmış durumda. Bu grup ülkelerine ve hibe miktarlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

Ülke Grupları Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler Aylık Hibe Öğrenim (Avro) Aylık HibeStaj(Avro)
1. ve 2. Grup Program Ülkeleri Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan,


500 600
3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye


300 400

Erasmus Hibesi Ne Zaman Yatıyor?

Erasmusunuz için yurt dışına çıkmadan önce üniversitenizin erasmus ofisine giderek hibe sözleşmenizi imzalamanız gerekiyor. Sözleşmeyi imzaladığınız günden itibaren 1 ay süre içerisinde hibeniz hesabınıza yatacaktır.

Ben 21 Şubat 2020 tarihinde hibe sözleşmemi imzaladım ve 11 Mart 2020 tarihinde hibem hesabıma yattı. Genellikle 2 haftalık bir bekleme süresi olduğunu söyleyebilirim.

Erasmus Hibesi Her Ay Düzenli Olarak Mı Yatıyor?

Arkadaşlar bu konu çoğu kişinin yanlış bildiği bir konu. Erasmus hibesi aylık olarak yatmaz. Hibenizin %80’i eğitiminizin başında Ziraat bankasından açacağınız euro hesabınıza yatar. Geri kalan %20’si ise erasmusta aldığınız derslerin 3’te 2’sini geçmeniz durumunda eğitiminizin sonunda hesabınıza yatırılır. Tüm derslerden kalmanız durumunda ise uygulanan yaptırımlar farklı olabilir. Paranın tamamını almak istiyorsanız dersleri de çok ihmal etmemeniz gerekiyor 😛

Erasmusa Gitmeden Önce Ne Kadar Para Biriktirmeliyim?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, erasmus hibenizin hesabınıza yatması maalesef ki belli bir süre alıyor. Bu sebepten dolayı, erasmusa gelmeden önce ilk haftalarda size yetecek kadar para biriktirmeyi lütfen ihmal etmeyin! erasmus hibesi hakkında her şey

İlk haftalarda tahmini olarak ne kadar harcamanız olacağı ile ilgili bir fikrinizin oluşması için size kendi harcamalarımdan bahsetmek istiyorum. Hibem yatıncaya kadar bu masrafları Polonya’da kendi bütçemden karşıladım.

  • 700 Zloty : Yurt depozitesi. (Bazı yurtlar depoziteyi ve ilk ayın kirasını vardığınız tarihten itibaren 2-3 gün süre içerisinde ödemenizi isteyebilir.)
  • 127 Zloty : 8 günlük Şubat ayı yurt kiram.
  • 73 Zloty : Bir hafta bana yetecek şekilde yaptığım market alışverişim.
  • 34 Zloty : İkinci hafta market alışverişim.
  • 63 Zloty : Üçüncü hafta market alışverişim.
  •  150 Zloty : Gideceğiniz mekanlarda ve katılacağınız etkinliklerde harcayacağınız tahmini tutar.

Erasmus hibesi ile ilgili aktarabileceklerim bu kadar. Diğer sorularınız için yazıya yorum bırakabilirsiniz. Sizleri seviyorum :’)


Bloğumdaki diğer yazıları okumak için tıklayabilirsiniz.


Eğer düzenli olarak bildirim almak istiyorsanız, ABOUT ERASMUS TELEGRAM GRUBU‘na dahil olun. Bu sayede ERASMUS İLE İLGİLİ SORULARINIZI DA SORABİLİRSİNİZ.

Biz birbirine yardımcı olmak isteyen büyük bir aileyiz ve seni de bekliyoruz!

https://t.me/AboutErasmus

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

Leave a Reply