Polonya Vizemi Nasıl Aldım?

Merhaba arkadaşlar. Ben Beyza Kendirli. Yıldız Teknik Üniversitesi matematik mühendisliği öğrencisiyim. 2020 bahar döneminde Polonya University of Lodz‘da erasmus yapacağım. Edineceğim tecrübeleri kendi kurmuş olduğum About Erasmus web sitemde sizlerle paylaşmak benim için çok büyük bir mutluluk olacak. İlk yazımı paylaşmak için bugün bilgisayar başına oturdum ve yazmaya başladım. Belki de en önemli konulardan biri ile başlamış oluyoruz. ‘Polonya vizemi nasıl aldım?’ Bu yazıda Polonya vizesi için gerekli belgeler, randevu prosedürü, Polonya vize ücreti gibi pek çok konuya değineceğim.

Polonya Vizesi İçin Nereye Başvuracağım?

Polonya vize başvurum için VFS Global’den randevu aldım. VFS Global pek çok ülke için vize başvurusunda bulunan kişiler ile konsolosluklar arasında aracı kurum olarak çalışarak köprü görevi görüyor diyebiliriz.

polonya-vizesi

Erasmus İçin Hangi Vizeye Başvurmalıyım?

Vize randevusu almadan önce vize tipi seçimimizi doğru yapmamız çok önemli. Erasmus öğrencileri olarak bizim D tipi vize için başvuru yapmamız gerekiyor. D tipi vize uzun süreli Schengen vizesi veya Ulusal vize olarak da bilinir. D tipi vize ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize tipimizi de öğrendiğimize göre nasıl randevu alacağımızı konuşabiliriz. Randevu almak belki de en kolay fakat en önemli iştir arkadaşlar. Türkiye’de pek çok erasmus öğrencisi olduğu için belli dönemlerde VFS Global şubelerinde inanılmaz yoğunluk oluyor. Bu yoğunluk sebebiyle size haftalar sonrasına randevu verebiliyorlar. Başvurunuzdan sonra bir de vizenizin değerlendirilme süreci olacağını unutmayın ve vize randevunuzu gitmenize az bir zaman kalmadan değil, çok daha öncesinden alın. 

Vize randevunuzu VFS Global internet sitesi üzerinden veya VFS Global çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz. Pasaport numaranızı biliyor olmanız yeterli olacaktır.

Vize Randevumu Nasıl Erken Tarihe Çekebilirim?

Benim yaşadığım talihsizliği yaşadıysanız muhtemelen şu an bu paragrafı okumaya başladınız… Vize randevunuz için elinizi çabuk tutmadıysanız ve yoğunluk sebebiyle ileri bir tarihe randevu almak zorunda kaldıysanız, sistem üzerinden sık sık randevu tarihlerini kontrol edin. Sizin randevunuzdan erken tarihli herhangi bir randevu iptali durumunda randevunuzu erken tarihe çekebilirsiniz. Ayrıca çağrı merkezini arayarak da erken tarihte iptal olan herhangi bir randevu olması durumunda randevunuzu erken tarihe çekmelerini isteyebilirsiniz.

Ben 22 Şubat’ta Polonya’ya gideceğim ve yoğunluk sebebiyle vize randevumu 5 Şubat’a vermişlerdi. Aynı gün içerisinde sürekli sistemden randevu kontrolü yaparak ve çağrı merkezini arayarak randevumu 20 Ocak tarihine çekebilmiştim. Aynı işlemi siz de gerçekleştirebilirsiniz, endişelenmeyin.

polonya-vizesi-gerekli-belgeler

Polonya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Dikkatlice okunmuş, okunaklı ve imzalı ulusal vize formu. Ulusal vize formuna aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkçe ulusal vize formu

İngilizce ulusal vize formu

Lehçe ulusal vize formu

Örnek ulusal vize formu

Ulusal vize formunu nasıl dolduracağınız ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa örnek ulusal vize formu size yardımcı olacaktır. Yine de nasıl dolduracağınız konusunda emin olamadığınız kısımları başvurunuz sırasında sizinle ilgilenen personele sorarak doldurabilirsiniz.

 • Kriterlere uygun pasaport.
 • Kriterlere uygun 1 adet biyometrik fotoğraf.
 • Planlanan kalış dahilindeki her günü kapsayan minimum €30.000 teminatlı sağlık sigortası. (Sigortanız ayakta tedavi masraflarınızı da karşılamalıdır.)
 • Eğitim veren kurumdan kabul veya eğitimin devam ettiğini gösterir belge.
 • Erasmus eğitimi durumunda, gönderen üniversiteden öğrencinin programa kabul edildiğini teyit eden belgenin aslı.
 • Ödeme teyit belgesi. (eğitimin ücretli olması halinde)
 • Aşağıda belirtilen maliyetleri karşılamaya yeterli mali kaynaklara sahip olunduğunu teyit eden belgelerin ibrazı gerekmektedir:
  1. Geri dönüş masrafları – vatandaşı olduğu veya ikamet ettiği ülkeye geri dönüş seyahati veya üçüncü bir ülkeye transit geçiş için gereken asgari miktar:
  a. 200 Polonya Zlotisi – Polonya Cumhuriyeti’ne komşu olan ülkelerin birinden geliyorsa
  b. 500 Polonya Zlotisi – Polonya Cumhuriyeti’ne komşu olmayan bir Avrupa Birliği üyesi ülkeden veya Avrupa Ekonomik Alanı sözleşmesine taraf Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi bir ülkeden veya İsviçre Konfederasyonu’ndan geliyorsa
  c. 2500 Polonya Zlotisi – Yukarıda belirtilen ülkelerin dışında bir ülkeden geliyorsa – örn. Türkiye.
  Yukarıdaki belirtilen mali kaynak miktarları, yabancının beraberinde seyahat eden her bir aile üyesi için ayrıca sağlanmalıdır. Örneğin, dört kişilik bir aile için yukarıdaki maliyet miktarları 800, 2000 veya 10000 Polonya Zlotisi şeklinde olacaktır.
  2. İkamet masrafları Polonya’da ikamet edilecek yer konusunda aşağıdaki başlıklardan birine dair belge ibraz edilmesi gerekmektedir:
  a. kira sözleşmesi – aylık kira bedeli ve kullanım giderleri;
  b. kullanım ödüncü sözleşmesi – aylık kira bedeli ve kullanım giderleri;
  c. gayrimenkul mülkiyeti – emlak vergileri veya harçları ile kullanım giderleri;
  d. otelde (motelde) konaklama – gecelik konaklama ücreti;
  e. öğrenci yurdunda konaklama – idarenin belirlediği aylık konaklama ücreti ve varsa yatırılan depozito.
  3. Geçim masrafları – yukarıda 1. ve 2. maddelerde belirtilen masraflar düşüldükten sonra kalan belgelenmiş mali kaynak miktarı olup aşağıda belirtilen tutarların üzerinde olmak durumundadır:
  a. aylık 701 PLN – tek başına yaşayanlar için
  b. aylık 528 PLN – aileler için (kişi başına düşen mali kaynak miktarı),
  yani, 12 Mart 2004 tarihli Sosyal Yardım Kanununda belirtilen ve yabancıya ve geçimini sağlamakla yükümlü olduğu aile fertlerine parasal sosyal yardım verilmesine hak tanıyan miktarın üzerinde olmalıdır.
 • Son mezun olduğu okulun diploması. (e-devlet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz)
 • Normal eğitim veya Erasmus eğitimi görebilecek seviyede Lehçe veya yabancı dil yeterlilik belgesi. (Eğitim gördüğünüz üniversitede hazırlık bölümü okuduysanız veya hazırlık eğitimi muafiyet sınavını başarıyla geçtiyseniz temel ingilizce yeterlilik belgenizi hazırlık binasından alabilirsiniz)
 • Adli Sicil Kaydı. (e-devlet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz)
 • Askerlik Durum Belgesi (35 yaş üstü veya Türkiye’de öğrencilik durumunu kanıtlar güncel öğrenci belgesi ibraz edenler hariç).
 • Türk vatandaşı olmayanlar: Türkiye’den Polonya’ya planlanan çıkış tarihine kadar geçerli İkamet Tezkeresi.
 • Pasaportta kişisel verilerin bulunduğu sayfa ile son 3 yılda verilen Polonya veya diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri.
 • Vize başvuru ücreti (vize reddedilse dahi iade edilmez)

Belgelerinizin 3 aydan daha yeni güncel belgeler olması gerekiyor. Ayrıca başvuru sırasında bu gerekli belgeler listesini de yanınızda götürmeli ve gerekli belgelerden bir veya daha fazlasını ibraz etmemeniz durumunda vize talebinizin reddedilebileceğinin bilincinde olduğunuza dair isim soyisiminizle beraber imzalamalısınız.

Polonya Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize ücreti 90 USD. Bu tutarın tam ve nakit olarak yanınızda bulunması gerekiyor. Lütfen giderken paranızı dolara çevirmeyi unutmayın.

Bu vize ücretine ek bir de 13.50 Euro hizmet bedeli ödenmesi gerekiyor. Bu tutarı Türk lirası olarak ödeyebilirsiniz.

Polonya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

20 Ocak 2020 tarihinde VFS Global aracılığıyla başvurduğum vizem 21 Ocak 2020 tarihinde konsolosluk tarafından değerlendirmeye alınmıştı. 5 Şubat tarihinde ise vizemi almıştım. Polonya vizesi genellikle 2 hafta gibi kısa bir sürede çıkıyor diyebilirim. polonya vizesi gerekli belgeler

polonya-vizemi-nasıl-aldım

Vizemin Ne Zaman Çıktığını Nasıl Öğreneceğim?

Vize başvurunuz sırasında size bir işlem fişi verecekler. Bu işlem fişinin üzerinde referans numaranız yazıyor olacak. Daha sonra bu link üzerinden referans numaranızla pasaport takibi yaparak vizenizi kontrol edebileceksiniz. Polonya Vizemi Nasıl Aldım

Vizenizin çıkması durumunda VFS Global veya Polonya konsolosluğu sizi telefon veya mail aracılığı ile bilgilendirmekle yükümlü değildir. Bu yüzden lütfen işlem fişinizi kaybetmeyin ve düzenli olarak kontrol edin.

İlk yazımızın sonuna geldik 🙂 Umarım faydalı bir içerik oluşturabilmişimdir. Polonya Vizemi Nasıl Aldım

Eğer siz de Polonya’ya erasmusa gidecek o şanslı gençlerden biriyseniz Polonya Erasmus tecrübe yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim!

Sorularınız için yazıya yorum bırakabilir veya About Erasmus Telegram Grubumuza katılabilirsiniz 🙂

https://t.me/AboutErasmus

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

Leave a Reply